ODZYSKIWANIE DANYCH

ponad 17 lat doświadczenia

Tu gdzie kończą się Twoje możliwości...

... zaczynają się nasze kompetencje

talerze dysku HDD elektronika dysku SSD półprzezroczysty dysk twardy HDD

Dyski zewnętrzne USB - jaki dysk wybrać?

Dyski zewnętrzne podłączane do komputera, czy też laptopa to dobre rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Z jednej strony w prosty sposób można zwiększyć przestrzeń na zapisywane dane bez ingerencji do wnętrza komputera, można na nim utworzyć zewnętrzne archiwum prywatnych zdjęć, filmów, dokumentów, można wykorzystać taki dysk do stworzenia kopii zapasowej danych, czy też wykorzystać go jako nośnik do ich przenoszenia np. pomiędzy domem, a naszą pracą. Jaki dysk wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dysków zewnętrznych różnych producentów, o różnej pojemności i wielkości (dyski 2.5 cala i 3,5 cala). Starajmy się dobierać pojemność dysku do naszych potrzeb. Jeśli na dysku będziemy przechowywali dokumenty, zdjęcia czy też filmy z wakacji, spróbujmy oszacować ile, np. w skali roku tego typu materiałów wgramy na nasz dysk. Czy jeżeli w ciągu roku umieścimy na dysku 100GB danych, to warto, pomimo dobrego stosunku ceny do pojemności kupować dysk 2TB czy też 4TB? ( w teorii zapełnialibyśmy go 20-40 lat). Jeśli „produkujemy” bardzo duże ilości danych, to czy nie lepiej mieć dwa mniejsze dyski. Jeśli wystąpi jakaś awaria jednego z nich, może łatwiej będzie nam się pogodzić z utratą części danych, a jeśli już zdecydujemy się na ich odzyskanie usługa taka powinna być tańsza.
Dysk 2,5 cala czy 3.5 cala, chodzi oczywiście o fizyczne gabaryty dysku. Po czym łatwo rozpoznać? Dyski 3.5 cala posiadają dodatkowy zasilacz. Który wybrać? Radzimy ten mniejszy. Długie przewody zasilania i USB dysku 3.5 calowego, są przyczyną wielu przypadków utraty danych. Przypadkowe „zahaczenie” o przewody często doprowadza do zrzucenia dysku na podłogę i ciężkiego uszkodzenia precyzyjnej mechaniki zapisu/odczytu danych. Do uszkodzenia może dojść również na skutek niegroźnie wyglądającego przewrócenia dysku (niektóre obudowy sugerują, że powinien on pracować w pionie). Dodatkowym zagrożeniem w tego typu dyskach jest sam zasilacz, nie zawsze dobrej jakości, który może spowodować uszkodzenia elektroniki dysku. A co z dyskami 2.5 cala? Minusem będzie krótki przewód USB, ale po za tym, wg nas będzie on lepszym wyborem. Dyski 2,5 calowe można spotkać w laptopach, konstrukcyjnie są projektowane jako dyski przeznaczone do urządzeń mobilnych, a więc będą bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy i niewielkie udary mechaniczne, nie bez znaczenia jest tu masa takiego dysku. Dyski te, w przeciwieństwie do "swoich większych braci" nie wymagają zasilania napięciem 12V, stąd brak dodatkowego zasilacza. Zasilane są jedynie napięciem 5V dostarczanym przez kabel sygnałowy USB, uszkodzenia elektroniki takiego dysku są niezwykle rzadkie i występują bardzo sporadycznie. Proces ewentualnego odzyskiwania danych, bez względu na wielkość dysku nie będzie się zbytnio różnił, natomiast 3,5 calowe dyski po upadku ulegają znacznie poważniejszym uszkodzeniom. Czy producent dysku ma znaczenie? Z naszego punktu widzenia, czyli tych, którzy na co dzień zajmują się między innymi odzyskiwaniem danych z przenośnych dysków USB, ma duże. Nie ma bezpiecznych dysków twardych, ale niektóre wyróżniają się zdecydowanie na minus. Czy warto ulegać zabiegom marketingowym i kupować dyski, które reklamowane są jako odporne na wstrząsy i upadki? Żadne tego typu zabezpieczenie jak gumowane obudowy, mechanizmy parkowania głowic w przypadku wykrycia wstrząsu, nie ustrzegą przed uszkodzeniem dysku, który upada z metrowej wysokości. To co nam pozostaje w takim przypadku to liczyć na nasze szczęście i mieć nadzieję, że dysk pochodzi na tyle długo, że będziemy w stanie zabezpieczyć dane, które się na nim znajdowały.