Pierwsza pomoc
Jeżeli znajdujesz się w tej sekcji naszego serwisu prawdopodobnie doświadczyłeś/aś problemu z utratą dostępu do danych. Właśnie w tym momencie warto zadać sobie pytanie: na ile utracone dane są dla mnie ważne i jakie konsekwencje pociągnie za sobą utrata tych danych jeśli ich nie odzyskam? Jest to bardzo ważne w dalszym toku postępowania. Musisz podjąć decyzję czy powierzysz to zadanie znajomemu informatykowi, koledze, skorzystasz z usług specjalistów, czy też podejmiesz się tego samodzielnie. Podobnie jak medycyna, informatyka jest dosyć szerokim pojęciem. Z bolącym zębem nie udasz się do okulisty i zapewne nie zgodzisz się na operację, którą miałby wykonać internista. Proces odzyskiwania danych dosyć często jest procedurą dosyć skomplikowaną, czasochłonną i niemożliwą do wykonania bez odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i wiedzy. Błędna diagnoza problemu, jeden błąd popełniony w procesie odzyskiwania danych, może skutkować tym, że Twoje zdjęcia, dokumenty, projekty itp. zostaną zniszczone i nie da się ich już odzyskać. Dział ten poświęcamy informacjom o typowych uszkodzeniach oraz o tym co można, a czego wręcz nie należy robić w przypadku utraty dostępu do danych.
Przede wszystkim:
- Nigdy nie używaj i nie pozwalaj na uruchomienie narzędzi typu Check Disk. Jest to narzędzie dość nieobliczalne. Może pomóc w 99% przypadków, ale w tym jednym na sto może poczynić niewyobrażalne szkody (zniszczyć drzewo katalogów, pociąć na kawałki pliki i zmienić ich nazwy). Jeśli chcesz koniecznie użyć tego narzędzia zalecalibyśmy wcześniejsze wykonanie posektorowego obrazu dysku (kopii binarnej).
- Nigdy nie używaj oprogramowania, które w jakikolwiek sposób może zmodyfikować zawartość Twojego nośnika. Istnieją programy, które teoretycznie powinny naprawiać bad sektory, odtwarzać usunięte partycje lub skasowane pliki. Jeśli jednak działania takich narzędzi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to zmiany jakie poczyniły mogą skutecznie uniemożliwić odzyskanie spójnych danych i drzewa katalogów. Jeśli jednak zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, zalecamy wcześniejsze wykonanie kopii binarnej nośnika danych, jeśli jest to możliwe.
- Jeśli Twój dysk wydaje nienaturalne dźwięki (szorowanie, głośna praca) proponowalibyśmy skorzystanie z usług specjalistów. Długotrwałe męczenie uszkodzonego mechanicznie dysku może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia.
- Nigdy nie otwieraj twardych dysków! Twarde dyski mozna otwierać tylko w odpowiednim środowisku (w bezpyłowej komorze laminarnej). Czynność ta powinna być wykonana tylko przez doświadczonych specjalistów. Otworzenie dysku w warunkach amatorskich prowadzi najczęściej do zniszczenia nośnika i bezpowtotnej utraty danych. Ponadto, profesonalne firmy, dysponujące odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi, są w stanie określić typ uszkodzenia bez konieczności otwierania nośnika. Otworzenie twardego dysku jest ostatecznością i powinno być realizowane dopiero we właściwym procesie odzyskiwania danych, po przedstawieniu i akceptacji przez klienta szacowanych, maksymalnych kosztów usługi. Jest to ważne, gdyż w zasadzie wszystkie firmy data recovery pobierają opłaty z tytułu analizy nośników noszących znamiona otwarcia. Warto więc zebrać jak najwięcej informacji dotyczących procedury i przewidywanych maksymalnych kosztów odzyskiwania danych jeszcze przed przekazaniem swojego nośnika danych.
Co się stało?
Jeżeli utraciłeś/aś dostęp do swoich danych, znalezienie prawidłowej odpowiedzi na to pytanie może ułatwić Ci podejęcie optymalnej decyzji co do sposobu dalszego postępowania. Od tej chwili, wszystkie podjęte przez Ciebie działania, będą miały decydujący wpływ na to czy Twoje dane zostaną uratowane, czy też zostaną definitywnie zniszczone. Zanim cokolwiek zrobisz, spróbuj ustalić przyczynę utraty dostępu do danych. Pomocnymi wskazówkami mogą być zdarzenia, które wystąpiły w relatywnie krótkim czasie przed wystąpieniem awarii lub ją poprzedzały.Ustalenie przyczyny umożliwi Ci podjęcie optymalnej decyzji: czy odzyskiwać dane we własnym zakresie czy też skorzystać z usług specjalistów.
Napisaliśmy artykuł
O odzyskiwaniu skasowanych danych... (...więcej)
O odzyskiwaniu danych z usuniętych partycji (...więcej)
O odzyskiwaniu danych z dysków z uszkodzoną elektroniką (...więcej)
Co to są bad sektory? (...więcej)
Przenośne dyski USB. Czym się kierować przy zakupie takiego dysku? (...więcej)