Odzyskiwanie danych z dysku (HDD/SSHD)
Klasyczne dyski twarde HDD i dyski hybrydowe SSHD są dosyć skomplikowanymi urządzeniami łączącymi w sobie elementy zaawansowanej elektroniki, bardzo precyzyjnego układu mechanicznego i oprogramowania. Z uwagi na swoją budowę dyski te są narażone na awarie, będące następstwem anomalii zasilania (np. awaria zasilacza), udarów (wstrząs, upadek dysku) lub czynnika termicznego (przegrzanie dysku). W przypadku wystąpienia uszkodzenia fizycznego twardego dysku najczęściej nie jest on rozpoznawany przez BIOS lub UEFI komputera, a co za tym idzie, nie jest widziany jako urządzenie w systemie operacyjnym. Najczęstszymi objawami uszkodzeń fizycznych twardych dysków są: brak jakichkolwiek oznak pracy (dysk jest „martwy”) – występuje w większości przypadków uszkodzeń elektroniki twardego dysku. Dysk może też wydawać z siebie nienaturalne dźwięki (klikanie, piszczenie, szorowanie), co wskazuje na problem natury mechanicznej. Istnieje jeszcze grupa uszkodzeń związanych z oprogramowaniem dysku. Objawy tego typu awarii nie zawsze są jednoznaczne. Mogą powodować brak lub błędną detekcję dysku twardego, lub sprawiać, że dysk nie startuje (jest „martwy” – objaw dosyć często spotykany w przypadku dysków SSHD).
Odzyskiwanie danych z komputerów stacjonarnych
W znakomitej większości komputery stacjonarne wyposażone są w dyski 3.5 cala. Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia twardego dysku zamontowanego w komputerze stacjonarnym są awarie związane z uszkodzeniem zasilacza. Skutkuje to najczęściej uszkodzeniem modułu elektroniki zewnętrznej twardego dysku, zdarza się również, że uszkodzeniu ulega jednocześnie przedwzmacniacz sygnałowy umieszczony na ramieniu pozycjonera głowic (elektronika wewnętrzna). Inną z przyczyn utraty dostępu do danych może być dekalibracja termiczna głowic – zmiana geometrii głowic względem talerzy, na których zapisane są dane. Najczęściej jest to spowodowane ograniczoną wentylacją dysku lub intensywną, nieprzerwana pracą dysku w komputerze.
Odzyskiwanie danych z laptopów
W komputerach przenośnych montowane są dyski w rozmiarze 2.5 cala. Konstrukcyjnie dyski zostały zaprojektowane z przeznaczeniem do wykorzystywania w urządzeniach mobilnych. W tego typu dyskach uszkodzenia o charakterze elektronicznym występują dosyć rzadko. Z uwagi na mobilność urządzeń, w których są montowane, większość uszkodzeń powstaje na skutek wstrząsów, upadków, przypadkowych lub celowych udarów i ma charakter mechaniczny. Znacznie częściej niż w przypadku dysków 3.5 cala dochodzi do przegrzania dysku, czego efektem jest dekalibracja termiczna głowic. Jest to wynikiem montowania dysku w bardzo ograniczonej przestrzeni urządzenia mobilnego, która uniemożliwia dobre odprowadzanie ciepła.
Odzyskiwanie danych z przenośnych dysków USB
Jako dyski przenośne możemy spotkać zarówno dyski 2.5 cala jak i dyski 3.5 cala. Znacznie bardziej awaryjne są dyski 3.5 cala, z uwagi, że nie są one konstrukcyjnie projektowane jako urządzenia mobilne. Dodatkowym elementem zwiększającym awaryjność tego typu dysków jest wymagany dodatkowy zasilacz zewnętrzny. Znakomita większość przypadków utraty dostępu do danych w dyskach przenośnych jest wynikiem zewnętrznych czynników udarowych.
Firma Data Max Recovery dysponuje narzędziami, pozwalającymi na skuteczne odzyskiwanie danych z dysku twardego typu HDD lub SSHD. Posiadamy wiedzę i urządzenia, które umożliwiają wykonanie pełnej diagnostyki uszkodzonych twardych dysków, rekonstrukcji układów elektronicznych i mechanicznych oraz naprawę błędów w oprogramowaniu.
Pierwsza pomoc
Jak postępować w przypadku uszkodzenia twardego dysku? (...więcej)
Artykuły
Odzyskiwanie danych z dysku z uszkodzoną elektroniką
Jak rozpoznać uszkodzenie elektroniki twardego dysku? Czy prosta podmiana elektroniki w naszym dysku rozwiąże problem z utratą dostępu do danych? (...więcej)
Dyski USB
Wydaje się, że to prosty wybór. (...więcej)